wtorek, 31 marca 2020

Wiosenne powroty

Kochani, dzisiaj zajmiemy się wiosennymi powrotami ptaków do Polski 😊

Na początek zapraszam do wysłuchania opowiadania Barbary Szelągowskiej pt. "Ptasia narada" 

Rodzicu, po uważnym wysłuchaniu przez dziecko opowiadania zadaj pytania:
- Gdzie znajdowały się ptaki? (na jakim kontynencie?)
- Od kogo ptaki dostały list?
- Czego się z niego dowiedziały?
- Jakie ptaki przylatują wiosną do Polski? 😊

Jeśli jest to możliwe pokażcie swoim dzieciom na mapie świata, gdzie leży Afryka, a gdzie jest Polska i jaką drogę musiały pokonać ptaki. 😊🐦

Teraz czas na zabawę 😄

Znajdźcie wolne miejsce do kołysania się w rytm muzyki i wykonywania poleceń według instrukcji słownej rodzica 😊 Na początek biegajcie jak ptaki swobodnie, a kiedy usłyszenie przerwę w muzyce to zatrzymajcie się i zachowujcie jak ptaki, których nazwę wymieni rodzic: (zabawa przy muzyce Vivaldiego z cyklu 4 pory roku - Wiosna)

- Bociany - stoją na jednej nodze i wołają kle-kle,
- Jaskółki - robienie "jaskółki",
- Kukułki - zatrzymanie się i wołanie kuku - kuku


Wiosenne powroty ptaków

Żuraw

Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Również w maju może się zdarzyć, że usłyszymy nad głowami  donośny głos i zobaczymy przelatujący klucz żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków.

Bocian biały

 Bociany białe  zaczynają się zlatywać do Polski od drugiej połowy marca. Bociany, które spędzają zimę w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni.. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować  i poprawiać . Najczęściej gniazda zakładają na słupach energetycznych, wysokich drzewach, domach. Do wyścielania gniazda używają gałęzi, słomy, suchych traw. 

Jaskółka

Jaskółki są znane z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Jak mówi mądrość ludowa: gdy jaskółki latają nisko, to znaczy że będzie padało. Budują swoje gniazda wewnątrz stajni czy stodół z gliny i grudek błota, które sklejają śliną.

Jerzyki

Przylatują na przełomie kwietnia i maja – to znak , ze wiosna już w pełni. Sylwetką przypominają jaskółki, ale bliżej im do kolibra. Dawniej jerzyki gniazdowały w skałach i w lasach.

SkowronekSkowronki budują gniazda na ziemi. Do ich budowy wykorzystują rośliny, np. trawy, a także końskie włosie.

Dzikie gęsi


Dzikie gęsi  też budują gniazda na ziemi. Wykorzystują trawy, mech, puch. Jaja wysiadają samice. Rolą samców jest ich ochrona.

Kukułki


Kukułki to ptaki, które nie budują gniazd, ponieważ nie wychowują swoich piskląt. Znane jest ich podrzucanie innym ptakom. Żywią się owadami.

Kochani, oto link do magicznego drzewa, na którym ukryły się ptaki. Klikając na nie będziecie mogli je obejrzeć i usłyszeć 😊


    Drogie dzieci w miarę możliwości spróbujcie dokonać obserwacji ptaków czy to na balkonie, z własnego ogródka lub chociaż przez okno. Jeśli posiadacie Państwo w swoich zbiorach bibliotecznych jakieś pozycje dotyczące ptaków – zachęcamy do ich obejrzenia razem z dziećmi.
    Podczas obserwacji proszę zwrócić uwagę dzieci na to, że ptaki mogą lecieć sznurem, w kluczu lub gromadą. Dzięki lataniu w kluczu ptaki zyskują dodatkowy ciąg powietrza, na którym się unoszą, co jest znaczącą ulgą dla ich skrzydeł podczas długiego lotu. 😊
Propozycja pracy plastycznej jest następująca, kochani spróbujcie wykonać bociana lub innego ptaka powracającego wiosną do Polski. Technika pracy jest dowolna. 
Wykorzystajcie swoją moc - wyobraźnię 😊
np.
Bocian w kosmicznej odsłonie -


Pozdrawiamy Was serdecznie 
Paulina Terczyńska
Sylwia Grajper - Tuszyńska

Domowe Przedszkole - fotorelacja akcja "Tęcza"

Drodzy rodzice, kochane dzieci, dziękuję ślicznie za włączenie się do akcji "Tęcza" - brawo kochani Wasze prace są bardzo piękne i bardzo kolorowe 🌈 💗💙💚💛💜😊Oprócz fotorelacji a akcji, zapraszam do obejrzenia zdjęć z Domowego przedszkola naszych przedszkolaczków 😍😘 Dzisiaj możecie zobaczyć jak radzi sobie w domowym zaciszu Natan. Witaj, miło Cię widzieć Natanku 😊